Wróć do Akcji bibliotecznych

„Podaruj sobie odrobinę…przyjemności” - „Nauczyciele i Rodzice piszą, Uczniowie ilustrują”

W ramach promocji czytelnictwa w roku szkolnym 2016/2017 zaproponowałam niecodzienny konkurs. Do uczestnictwa zaproszeni zostali rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej Szkoły. Chętni dorośli napisali teksty, a młodzi stworzyli do nich ilustracje. Efektem pracy twórczej kilkunastu rodziców, nauczycieli i uczniów była publikacja. Regulamin zakładał, że będą to opowiadania prozą w dowolnej konwencji ( realistycznej lub fantazy) zainspirowane zestawem kilku kreatywnych kart kamishibai, które stały się punktem wyjścia prac wszystkich uczestników konkursu .Należało wykorzystać przynajmniej 4 z 6 proponowanych obrazków.

Wszystkie prace, zarówno teksty jak i ilustracje zasługiwały w tym konkursie na wyróżnienie, uznanie i docenienie. Zatem każdy uczestnik został laureatem. Dla jednych był to być może jedynie epizod pisarski czy ilustratorski, ale równie dobrze, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, może okazać się, że to początek wielkiej przygody ze Sztuką. Czy stanie się tak czy tak - nie wiadomo, ale myślę, że było warto, a cele tego przedsięwzięcia - rozwijanie wyobraźni, pomysłowości, umiejętności twórczych, odkrywanie i promowanie talentów literackich, plastycznych, a także wdrażanie do samodzielności, podejmowania działań dla dobra wspólnego oraz integracja społeczności szkolnej zostały osiągnięte. Spośród nauczycieli autorami zdecydowali się zostać m.in.: p. Agata Drymel, p. Andrzej Tomaszewski, p. Marcin Włodarczak ,z rodziców: p. Agnieszka Szczepaniak, p. Piotr Szymanowski a ilustrowali uczniowie: Zosia Bączkiewicz, Zuzia i Małgosia Myler, Tosia Niewińska, Julia Stachowska, Michasia Tomaszewska i Nikodem Grzelczyk.

Proponuję możliwość nabycia publikacji pokonkursowej w Bibliotece szkolnej – za jedyna 5 zł (będzie to także okazja do odwiedzenia tego, jestem przekonana niezwykłego miejsca, bo taka jest po prostu każda Biblioteka – tu można zetknąć się zupełnie nową rzeczywistością). Zebrane fundusze pozwolą zakupić nowe książki do Biblioteki szkolnej m. in. zaproponowane przez czytelników w ramach akcji „Marzenia czytelnika” czy „Listy do …M”.

„Kto czyta - widzi więcej, myśli roztropniej, patrzy wnikliwiej”. Zapraszam zatem do czytania, które jest jedną z bardziej wartościowych umiejętności pozyskanych przez ludzi, które otwiera nas na świat, drugiego człowieka i niezliczone możliwości.

Iwona Tomaszewska
nauczyciel -bibliotekarz

Zamieszczono: 23 września 2019 r.

Człowiek jest wolny. Człowiek jest wolny także, ażeby mówić nieprawdę. Ale nie jest naprawdę wolny, jeżeli nie mówi prawdy.