Wróć do Między nami rodzicami

Między nami rodzicami

O konkursach uczniowskich słów kilka

Dzisiejsza szkoła to nie tylko lekcje. Konkursy przedmiotowe szkolne i międzyszkolne, zawody sportowe i prezentacje uczniowskich projektów weszły na stałe do praktyki edukacyjnej. To dobry sposób pracy z uczniami szczególnie zainteresowanymi przedmiotem.

Czy konkursy są dla wszystkich?

Konkursy międzyszkolne są swego rodzaju „pretekstem” edukacyjnym, dają dzieciom szansę ujawnienia się ze swoimi talentami, pochwalenia posiadaną wiedzą, artystycznymi czy sportowymi uzdolnieniami, naukowymi i wszelkimi innymi pasjami, jak np. hodowla kaktusów czy patyczaków. Nie jest to dyscyplina zarezerwowana wyłącznie dla najlepszych. Większość dzieci ma różne zainteresowania, które warto pokazać innym. Wiele dzieci chciałoby spróbować swoich sił, ale boją się porażki, nie są pewne swoich umiejętności. Niektóre pytają nauczyciela, czy warto próbować?

Szkolne zmagania mogą się zakończyć sukcesem i zachęcić dziecko do zmagań nie tylko z rówieśnikami, ale też z własnymi obawami typu: „czy się sprawdzę? czy sobie pora­dzę? czy nie zawiodę?”. Z drugiej strony udział w konkursie jest związany z ryzykiem niepowodzenia i porażki, a co za tym idzie, z doświadczeniem stresu, którego rodzic lub nauczyciel często chce uczniowi oszczędzić.

Udział a nie sukces

Nauczyciel powinien nastawić ucznia na udział a nie na bezwarunkowy sukces i zwycięstwo. Jeśli uczniowie skoncentrują się przede wszystkim na osiągnięciu sukcesu, skupią cały wysiłek na dążeniu ku upragnionemu pierwszemu (lub punktowanemu) miejscu, wówczas „przygoda”, jaką może być etap przygotowywania się do konkursu, zamieni się w jeden wielki stres, nie mówiąc o gigantycznej goryczy porażki, jakiej doświadczy dziecko, które nie zajęło upragnionego miejsca. Zadaniem nauczyciela i rodziców jest towarzyszenie uczniowi w zmaganiach i wspieranie w trudnych chwilach, dodawanie otuchy, wiara w możliwości, optymizm i duma -bez względu na wyniki.

Poznanie siebie

Konkurs czy olimpiada szkolna pozwala sprawdzić siebie i swoje reakcje, przyjrzeć się sobie „na tle” innych. Jest to „przymiarka” do przyszłych poważnych sprawdzianów i egzaminów. Nie grozi takimi poważnymi konsekwencjami, jak prawdziwy egzamin, a jednocześnie stwarza szansę na przyjęcie bądź odzyskanie właściwej perspektywy w ocenie własnych kompetencji. Startujący w olimpiadzie niedowiarek może się przekonać, że radzi sobie całkiem nieźle, na przykład z matematyką, a przeceniający własne możliwości mądrala może dojść do wniosku, że są inni, którzy wiedzą tyle samo albo i więcej. Innymi słowy – „ćwiczenie czyni mistrza”, a więc trening w radzeniu sobie z pewną formą egzaminu, jaką jest konkurs, przydaje się w  życiu .

Przygotowania do międzyszkolnej rywalizacji są też okazją do odkrycia nowych, do tej pory nieznanych obszarów wiedzy. Zgłębianie tajników przedmiotu może się stać intrygującą na­ukową przygodą, bo nagle dziecko dowiedziało się o czymś, o czym nie ma mowy w szkolnych podręcznikach.

„Plusy” bez „minusów”, czyli warto brać udział w konkursach

Argumentem „za” jest spróbowanie czegoś nowego. Nowe doświadczenia są wartościowe niejako same w sobie. Chociaż niekoniecznie łatwe, bo związane z porównywaniem siebie z innymi, ze współzawodnictwem, rywalizacją, uczą radzenia sobie, uczą umiejętności przeży­wania stresu, oswajają z myślą, że nie zawsze się wygrywa. Nawet najlepszy uczeń, przyzwyczajony w swojej szkole i przekonywany przez rodziców, że „jest genialny”, startując w konkursie przedmiotowym, ma okazję zweryfikować opinie na swój temat w kontakcie z innymi. Warto, by uczniowie sprawdzili się w takiej konfrontacji, gdyż potem lepiej poradzą sobie w innych sytuacjach. Startujący w konkursach uczniowie przeciętni, a nawet słabsi, mogą się przekonać, że „nie jest tak źle”. Uczniowie postrzegani do tej pory jako przeciętni czy słabi mogą pokazać, że w niektórych dziedzinach (np. muzyka, recytacja, plastyka, sport, przyroda) radzą sobie świetnie. Osiągnięty przez nich sukces może się stać podstawą do pod­wyższenia samooceny, a także umocnienia pozycji wśród rówieśników.

Plusy udziału w konkursach:

• Pogłębianie wiedzy i rozwój zainteresowań (etap przygotowania do konkursu)
  • trening samodyscypliny (trzeba racjonalnie gospodarować czasem dzielonym między lekcje a przygotowania do konkursu)
  •  okazja do zaprezentowania swoich umiejętności czy zainteresowań (skutkująca wzrostem samooceny, a także docenieniem przez nauczycieli, kolegów, rodzinę)
  • gromadzenie kapitału wiedzy, która będzie później procentować (na egzaminach, w gronie rówieśników, w przyszłych życiowych sytuacjach)
  •  oswojenie się z sytuacją konkursowo-egzaminacyjną, kontrola nad własnymi emocjami: nieśmiałością, nerwowością, brakiem opanowania
  • możliwość nawiązania ciekawych znajomości (przyjaźni) z wartościowymi ludźmi: myślącymi, ambitnymi, mającymi zainteresowania, aktywnymi

Zamieszczono: 24 września 2018 r.