Warto wypożyczyć

Ciekawa książka dla Najmłodszych

Zapraszam do wypożyczenia nowości, które pojawiły się niedawno w naszej bibliotece, przeczytajcie, proszę, krótkie prezentacje kilku książek, a potem do wypożyczenia... Biblioteka czeka!

John Flanagan, Drużyna

W Skandii jest tylko jeden sposób, aby z młodzieńca stać się wojownikiem. Po ukończeniu 16 urodzin chłopcy dzieleni są na drużyny, w których muszą współpracować oraz rywalizować. Hal Mikkelson staje się skirlem jednej z nich i czeka go nie lada wyzwanie. Drużyna, której przewodzi Hal, to tytułowe wyrzutki, których nikt inny nie chciał przyjąć. Młody przywódca będzie zmuszony poznać wady i zalety członków swojej grupy, a także sprawić, by współdziałaniem wzajemnie się uzupełniali. Musi wykazać, że siła to nie wszystko, a wroga można pokonać sprytem i intelektem. „Czaple” czeka mnóstwo wyzwań, sporo nauki i jeszcze więcej przygody.

John Flanagan, znany z cyklu Zwiadowcy, przedstawia nam kolejny swój cykl – Drużyna. Świat obu powieści jest do siebie zbliżony, obcujemy nawet z bohaterami znanymi z poprzednich książek – Erakiem, który tutaj jest oberjarlem w Skandii. Tym razem autor postawił na przygodę i zbyt wielu elementów fantastycznych w powieści nie znajdziemy. Etap dorastania młodego człowieka, stawanie się mężczyzną, to doskonały temat na książkę przygodową. I mimo żeglarskiej otoczki, taki też jawi się motyw przewodni całego cyklu.
Książkę czyta się jednym tchem. Upływ czasu przy lekturze przestaje mieć znaczenie, a zarówno wartka akcja, jak i sugestywne opisy sprawiają, że bardzo łatwo przenosimy się w świat bohaterów i razem z nimi przeżywamy przygody, po raz kolejny czując się młodo i uciekając w świat beztroskich marzeń.

Styl literacki Johna Flanagana przypomina gawędę, lekką i łatwo przyswajalną. Język, jakim się posługuje, posiada wiele zwrotów związanych z żeglarstwem, a także neologizmów wymyślonych na potrzeby książki. Nie jest to jednak przeszkoda w odbiorze, gdyż dzięki dostatecznym opisom jesteśmy łatwo w stanie wyobrazić sobie do czego dana rzecz służy. Wśród wielu sytuacji pojawi się także komizm typowy dla nastolatków, bądź sarkazm w przypadku dorosłych. Nie natkniemy się tutaj na szczęście na wszechobecne w naszym życiu wulgaryzmy, które nie pasują do klimatu całej powieści.

Wśród inspiracji Johna Flanagana widać zainteresowanie wikingami: styl życia, łodzie, przedmioty codziennego użytku, hierarchia, czy nawet panteon bóstw zostały zapożyczone z historii skandynawskich wojowników. Inspiracje są przemyślane i sprytnie przemycone do powieści. Nie jest to kalka kultury wikingów, ale swobodne z niej czerpania na potrzeby świata skandyjskiego. Ponadto w powieści zauważymy wspomniane wcześniej słownictwo żeglarskie, które użyte zostało z zamysłem i odpowiednim przygotowaniem, aby czytelnik nie miał wrażenia lektury podręcznika młodego żeglarza.

Drużyna to doskonała rozrywka. Można z czystym sumieniem wygodnie usiąść w fotelu i dać się ponieść przygodzie.

„Posłańcy Przymierza”

Jean Michel Touche, Trylogia: „Posłańcy Przymierza”:
Cz. 1 „U podnóża góry Synaj”
Cz. 2 „Proroctwo Samuela”
Cz. 3 „Świątynia w niebezpieczeństwie”

Polecam książki z serii pt. ”Posłańcy Przymierza” o treści nawiązującej do wydarzeń i postaci biblijnych. Ważnym atutem tej lektury jest autentyczność opisywanych wydarzeń i miejsc. Pomimo religijnego kontekstu, nie brak w niej opisów walki, podróży i cudownych zjawisk. Trzej główni bohaterowie – Karolina, Mikołaj i Fryderyk – to zwykli uczniowie, może trochę bardziej ciekawi świata niż inni. Cudownym zrządzeniem losu udają się w niezwykłą podróż, stając się uczestnikami dziejów Izraela, przeżywają mnóstwo przygód, spotykając m.in.: Noego, Mojżesza, Dawida, Salomona i Józefa tłumaczącego znaczenie snów... Przy tej książce chłopcy i dziewczęta z pewnością nie będą się nudzić, a sporo mogą się nauczyć niejako przy okazji.

Wojtek Porębiak (kl. III SP)z Tatą

Posłańcy Przymierza

Ciekawa książka dla Młodych

Książki, które warto przeczytać

Panna Foch

Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary...

Zosia z ulicy Kociej w podróży

Książka opowiada o zamieszaniu, jakie często zdarza się przed i w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Zosia z siostrą, kuzynostwem i dwoma szalonymi babciami leci na wakacje na grecka wyspę Santorini. Kilka dziwnych zbiegów okoliczności, niespodziewanych sytuacji oraz nagle znalezionych zwierzątek powodują chaos, który jest jednak zabawny.

Polowanie na niebieskie migdały

Irenka jest nieśmiała, a bardzo chciałaby zdobyć sympatię najfajniejszych dziewczyn w klasie. Marzy też o miłości, tej pierwszej prawdziwej. Jednak ciągle coś idzie nie tak… W domu wszystko stoi na głowie — babcia Gunia stroi fochy, tata coraz częściej chodzi do pubu, a bracia działają Irence na nerwy. Co prawda mama próbuje ratować sytuację i jakoś posklejać rodzinną układankę, ale dziewczyna ma dość. Chciałaby żyć po swojemu! Tylko czy w pogoni za niebieskimi migdałami uda jej się nie zapomnieć, co jest w życiu najważniejsze?

Klasa pani Czajki

Małgosia, Kamila, Maciek, Kaśka, Michał, Kinga rozpoczynają naukę w gimnazjum. Trafiają do klasy Barbary Czajki, surowej, ale sprawiedliwej polonistki. Jej uczniów różni wiele – zainteresowania, stan majątkowy, uroda, charakter i temperament. Będą musieli jednak znaleźć wspólny język, aby przetrwać trzy najbliższe lata...
Napisana wartkim, współczesnym językiem powieść o szkolnej codzienności i problemach każdego nastolatka: rodzących się pasjach, pierwszych zauroczeniach, walce z kompleksami i odrzuceniem, klasowych intrygach, miłosnych wyborach, przyjaźniach wystawianych na próbę.
Pierwsze wydanie "Klasy pani Czajki" w wersji drukowanej rozeszło się w nakładzie ponad 30 tysięcy egzemplarzy i znalazło się na liście bestsellerów.

Zamieszczono: 14 stycznia 2018 r.

Ciekawa książka dla Rodziców

Nowe książki, które warto przeczytać

Zapraszam do Biblioteki, nowe książki, które warto wypożyczyć i przeczytać!

Którędy do małżeństwa - kogo poślubić i czy warto czekać z seksem do ślubu? - Mariola i Piotr Wołochowiczowie

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

 • Nowe wydanie praktycznych poradników, które odmieniły życie wielu młodych ludzi. Szczere odpowiedzi na życiowe pytania ilustrowane wieloma przykładami. Całość napisana przystępnym językiem i atrakcyjnie wydana. Polecamy szczególnie młodzieży w wieku gimnazjalnym, licealnym oraz dla rodziców i osób pracujących z młodzieżą.
 • Dlaczego mam myśleć o małżeństwie gdy jestem jeszcze tak młody?
 • Jak mam wybrać współmałżonka?
 • Czy ON się zmieni po ślubie?
 • Czy warto czekać ze współżyciem do ślubu?
 • Jak przetrwać pokusę masturbacji?
 • I odpowiedzi na wiele innych, życiowych pytań.

Miłość niejedno ma imię - o zakochaniu, randkowaniu i rozpoznawaniu prawdziwego uczucia - Mariola i Piotr Wołochowiczowie

 • Czym różni się miłość od zakochania?
 • Czy miłość to uczucie?
 • Jaką wartość ma pocałunek?
 • Jak poradzić sobie z odrzuceniem?
 • Na ile można pozwolić sobie przed ślubem?
 • I odpowiedzi na wiele innych, życiowych pytań.

I nie zmarnować życia – o zaakceptowaniu siebie, rozwoju i przygotowaniu do życia w rodzinie - Mariola i Piotr Wołochowiczowie

 • I nie zmarnować życia – o zaakceptowaniu siebie, rozwoju i przygotowaniu do życia w rodzinie
 • Jak polubić siebie?
 • Jak nie marnować swojego czasu?
 • Co wspólnego ma niepłodność z legginsami i spódniczkami?
 • Czy trzeba bać się dzieci?
 • Czym różni się wychowanie seksualne od przygotowania do życia w rodzinie?
 • I odpowiedzi na wiele innych, życiowych pytań.
 • Nowe wydanie rozszerzone o temat aborcji, wpływu pornografii oraz ideologii gender na życie człowieka!

Zamieszczono: 13 maja 2017 r.

Ciekawa książka po angielsku

Fairy Tales Every Child Should Know - pobierz

The Adventures of Huckleberry Finn - pobierz

The Little Prince - pobierz

The Secret Adversary - pobierz

Książki pobrane z serwisu english-e-books.net

Książki dla tych, którzy nie lubią czytać!

Najprostsza rzecz, którą możesz zrobić, jeśli myślisz, że nie lubisz czytać lub dla dziecka, o którym myślisz, że nie lubi czytać, to zmienić nastawienie. Zamiast myśleć, że nie lubię czytać lub mam dziecko, które nie lubi czytać, myślimy: Jestem wymagającym czytelnikiem, Mam w domu bardzo wymagającego czytelnika.Bez różnicy? Nieprawda. Pierwsze podejście zakłada same trudności i usprawiedliwia ewentualny brak podejmowania działań z naszej strony: nie lubię, dziecko nie lubi, nic się nie da zrobić. Inaczej jest, kiedy myślimy o wymagającym czytelniku – to oznacza, że to my lub rodzice, MUSIMY STARAĆ SIĘ BARDZIEJ. Wyszukiwać tytuły, formy, ilustracje, tematy, które przykują uwagę nas lub naszego dziecka. Nigdy nie komentować: „Kupiłem 10 książek, żadnej nie przeczytałem, bez sensu”, „Wypożyczyliśmyz biblioteki tyle tytułów, nawet nie wziąłeś do ręki”, itd. Tylko… szukać dalej. Zachodzić do księgarń, bibliotek, na targi. Walczyć. Zwyczajnie. Aż coś zaskoczy. Wiem, że to wymaga cierpliwości, ale jest wykonalne.

Dlatego i w naszej szkolnej Bibliotece pojawił się regał z książkami dla tych ,„co nie lubią czytać” lub raczej dla „wymagających czytelników”. Pierwsze pozycje, które proponujemy to:

„Przybysz”

Mężczyzna po raz ostatni czule całuję swoją żonę i córkę, by za chwilę wejść na pokład statku, którym przemierzy ocean. To bolesne rozstanie jest początkiem najważniejszej podróży w jego życiu – opuszcza dom w poszukiwaniu nowego, lepszego miejsca dla swojej rodziny. Kiedy w końcu zejdzie na ląd jego oczom ukaże się absolutnie niezwykły świat. Zamieszkały przez mówiących w dziwnym języku ludzi, pełen fantastycznych stworzeń i zapierających dech w piersiach budowli. I choć często towarzyszyć będzie mu uczucie zagubienia, w końcu obudzi się w nim nadzieja. Ta niema książka to powieść graficzna Utwór Shauna Tana obywa się bez słów i trudno też znaleźć słowa, które w pełni oddałyby jak piękną, pod każdym względem jest opowieścią.

„Arcypalce”

Marion Deuchars proponuje młodym czytelnikom niezliczone aktywności plastyczne, do których potrzebne są wyłącznie własne dłonie i tusz. Z tej interaktywnej książki dowiemy się, jak zrobić litery, wzorki, zwierzęta, postacie, a nawet całe dzieła sztuki za pomocą własnych odcisków palców. Czas na zabawę w odciskanie!

„Zróbmy sobie arcydziełko”

To 224 strony pełne inspirujących pomysłów, ćwiczeń i informacji, które wciągają młodego czytelnika do pasjonującej zabawy w sztukę. Twórcze zadania inspirowane dorobkiem wielkich artystów – od Leonarda da Vinci, przez Picassa, Van Gogha i Matisse’a – oswajają z niezliczonymi technikami artystycznymi i historią sztuki, a przede wszystkim – rozwijają kreatywność i twórczą wyobraźnię.

Galeria zdjęć

Galeria biblioteczna


Godziny otwarcia

Poniedziałek

08.00 - 13.45

Wtorek

09.35 - 10.45
11.30 - 15.30

Środa

08.00 - 14.40

Czwartek

08.00 - 14.40

Piątek

08.00 - 13.45


Myśl tygodnia

Człowiek jest wolny. Człowiek jest wolny także, ażeby mówić nieprawdę. Ale nie jest naprawdę wolny, jeżeli nie mówi prawdy.

Jan Paweł II


Regulaminy

Regulamin Biblioteki

Regulamin Czytelni


kcek.pl